Sizinlerden gelen taşıma ilanları

Fırın Kebabı

Evde Konya usulü fırın kebap

MALZEMESİ:
1 kilo kemiksiz koyun eti
1 kaşık biber salçası
1 kaşık tereyağı
Kekik, karabiber, tuz

YAPILIŞI:
Eti büyük küpler şeklinde doğrayın. Bir kilo et 6 veya 7 parçaya ayrılabilir. Parçalara ayrılmış etleri; Salça, biraz kekik ve karabiberle iyice ovun. Tencerenizi 2 dakika dumanlar çıkıncaya kadar ısıtın ve etleri kızgın tencereye atın. İkişer dakika iki tarafını harlı ateşte kızarttıktan sonra tencereyi ocağın en küçük kısmına en düşük ayara alın. Kapağını iyice kapatın yaklaşık 3 saat pişsin. Birer saat arayla kontrol ediniz. Et cinsine göre bazen su az bırakıyor, eğer cızırdama sesi duyarsanız en fazla 1 çay bardağı kaynar su ilave edebilirsiniz. Üç saat sonra etleriniz lokum kıvamına ulaşmış olacak. Bu aşamada arzu ettiğiniz kadar tuz ilave edin ve bir kaşık tereyağ ilave edip iyice kızarmasını sağlayın. Servis etmeden 15 dakika önce altını kapatıp dinlendirmenizi tavsiye ederim. Bu dinlenme süresinde etler iyice kendini bırakacaktır. Afiyet, şifa olsun.

NOT:
Fırın kebabı için Konya ova merinos yaylım koyunu kullanılmalıdır, besi lezzetli olmaz. Kuzu veya koyun kesildikten sonra 7-8 saat bekletilmelidir. Hayvanın arka budu dışında her tarafından kebap yapılabilirse de kaburga ve ön kolu en makbul yerleridir. Fırın kebabı ne kadar çok etle yapılırsa o kadar lezzetli ve yumuşak olur. Kuzu kullanılırsa hiç su verilmez, kendisi sulanır. Kuzu 3 -3,5 saatte, erkek koyun 4 saatte, dişi koyun 7-8 saate pişer. Hayvanın özelliğine göre yağ durumu az olursa bir gün önceki kebabın yağından ilave edilebilir. Ancak bu yağ, suyunu tamamen çektikten sonra verilmelidir, yoksa kebap lezzetsiz olur.

Konya Fırın Kebabı
Konya usulü Fırın Kebabı
 
 


Konya evden eve nakliyat hizmeti almak istiyorsanız. Ev eşyası taşıma Firmaları linkini kullanarak, Konyada hizmet veren Konya evden eve taşıma işi yapabilecek firmaları görebilirsiniz.
Sayfamızda şehirler esas alınarak nakliyat firmalarının tanıtımı yapılmıştır. Firma şehir merkezinde mi sizin aradığınız ilçede mi faaliyet gösteriyor, adresine bakarak öğrenebilirsiniz.