Sizinlerden gelen taşıma ilanları

Bamya Çorbası

Bamya çorbası Konya’da klasik menülerde ara yemeği olarak önem arz eder. Konya düğünlerinin ve davetlerinin olmazsa olmazıdır. Ekşi olduğu için tatlıdan sonra verilerek ikinci tertip yemeklerin yenmesi için iştah açar.

MALZEMESİ:
Bir su bardağı Kuru çiçek bamya(25 gr.)
Bir adet Limon(dilimlenmiş)
Üç su bardağı Su (bamyaları haşlamak için)
Bir su bardağı Kuyruk yağı(bamyaların büyüklüğünde doğranmış)
Bir su bardağı Koyun eti (bamyaların büyüklüğünde doğranmış)
Bir yemek kaşığı Sade yağ
İki adet Soğan (çok ince kıyılmış)
Bir yemek kaşığı domates salçası(istenirse 3 ad kırmızı domates)
Beş su bardağı Et suyu veya su
Bir tatlı kaşığı tuz
İki çorba kaşığı limon suyu veya koruk suyu

ÇORBA YAPILIŞI:
Bamyaları tüylerinin dökülmesi için kalburda veya bez arasında ovulur ve yıkanır. 3-4 limon dilimi konulmuş su ile (limon sünmemesini sağlar) haşlanır, ipleri çıkarılır. Eti ve kuyruk yağını tencereye konularak, kapağı kapatılır. Et bıraktığı suyu çekinceye kadar kavrulur. Sadeyağ, soğanlar ilave edilir. Soğanlar sararıncaya kadar kavrulur, salça ve yassı ince doğranmış domatesleri ilave edilerek karıştırılır. Su ilave edilerek kapağı kapatılır. Etler pişinceye kadar yaklaşık 30 dakika kaynatılır, tuz ilave edilir. Suyu azalmış ise 5 su bardağına tamamlanmalıdır. Haşlanmış bamyalar, limon veya koruk suyu ilave edildikten sonra kaynaması beklenir. Kaynama başlayınca çok hafif ateşe alınır. Bamyalar yumuşayıncaya kadar 20- 30 dakika pişirilir.

Not: Konya da soğuk çorba türleri bulunmamaktadır. Orta Asya’da kullanılan Tutmaç çorbası Konya’da günümüzde de çok tüketilen nefis bir çorbadır.

Konya bamya çorbası
Konya usulü Bamya Çorbası
 
 


Konya evden eve nakliyat hizmeti almak istiyorsanız. Ev eşyası taşıma Firmaları linkini kullanarak, Konyada hizmet veren Konya evden eve taşıma işi yapabilecek firmaları görebilirsiniz.
Sayfamızda şehirler esas alınarak nakliyat firmalarının tanıtımı yapılmıştır. Firma şehir merkezinde mi sizin aradığınız ilçede mi faaliyet gösteriyor, adresine bakarak öğrenebilirsiniz.