Sizinlerden gelen taşıma ilanları

Tutmaç Çorbası

MALZEMESİ:
Yarm kg. kuşbaşı koyun eti
yarım kg. süzme yoğurt
1 tane yumurta
5-6 diş sarımsak
yeterli miktarda tuz

ERİŞTESİ İÇİN;
1 tane yumurta
1 çay bardağı su
1 çay kaşığı tuz alabildiği kadar un
haşlamak için 5 su bardağı su

KITIRI İÇİN;
1 tane yumurta
3 çorba kaşığı tereyağı
yarım çay kaşığı tuz, alabildiği kadar un

ETİN HAŞLANMASI İÇİN;
5 su bardağı su
1 çay kaşığı tuz

YAPILIŞI:
Eriştenin Hazırlanışı;
Yumurta, tuz ve un ile kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yoğrulur. Temiz ve ıslatıldıktan sonra iyice sıkılmış bir bezin altında, yarım saat bekletilir. Daha sonra 3 mm. kalınlığında açılır. 1cm.'lik kareler halinde veya erişte şeklinde kesilir. Kuruması için biraz bekletildikten sonra 5 su bardağı su ve 1 çay kaşığı tuz ilavesi ile haşlanır.

Etin Hazırlanışı;
Et, 5 su bardağı su ilavesi ile tencereye koyulur. Orta hararetli ateşte kaynatılır. Kaynamaya başlayınca, yüzeyinde biriken köpükler, delikli bir kaşık ile toplanarak, atılır ve et yumuşayıncaya kadar pişirilir.

Kıtırın Hazırlanışı;
1 yumurta, 1 tatlı kaşığı tuz ve alabildiği kadar un ile yumuşak bir hamur oluşturulur. Avuç içinde yuvarlanarak, uzun çubuklar elde edilir. Bu çubuklar, unlanmış bıçak ile mercimek büyüklüğünde kesilir ve kızdırılmış tereyağında kızartılır. Soğumaya bırakılır.

Haşlanan hamurlar, kendi haşlama suyu ile birlikte, etin piştiği tencereye boşaltılır. Yoğurt, bir tutam tuz ile dövülmüş sarımsaklar ve 1 tane yumurta bir kapta iyice ezilerek, çorbaya yavaş yavaş ve çorba sürekli karıştırılarak, ilave edilir. Bir taşım kaynatılır. Çorba tabaklarına paylaştırıldıktan sonra üzerine çorba için hazırlanan kıtırlar ilave edilir.

Konya Tutmaç Çorbası
Konya usulü Tutmaç Çorbası
 
 


Konya evden eve nakliyat hizmeti almak istiyorsanız. Ev eşyası taşıma Firmaları linkini kullanarak, Konyada hizmet veren Konya evden eve taşıma işi yapabilecek firmaları görebilirsiniz.
Sayfamızda şehirler esas alınarak nakliyat firmalarının tanıtımı yapılmıştır. Firma şehir merkezinde mi sizin aradığınız ilçede mi faaliyet gösteriyor, adresine bakarak öğrenebilirsiniz.