Sizinlerden gelen taşıma ilanları

Tirit

MALZEMESİ:
250 gr kuşbaşı et
Yarım tandır ekmeği (yoksa bayat ekmek de olabilir)
3 adet domates
4 adet biber
2 adet kuru soğan
1 su bardağı süzme yoğurt
2 diş sarımsak
Maydanoz

YAPILIŞI:
Düdüklü tencere içine alınan etler üzerini iki parmak geçecek şekilde su doldurularak 20 dakika pişirilir.
Etler pişerken ekmekler kare kare doğranıp, servis tabağına serilir.
İnce ince doğranan ve rendelenen sarımsak bir kapta yoğurt üzerine dökülerek çırpılır. Yoğurt üzerine bir miktar su ilave edilerek çırpıldıktan sonra beklemeye alınır.
Ayrı bir yerde ince ince doğranmış domates, biber ve ay şeklinde soğan kesilerek hazırlanır.
Düdüklü tencerede pişen et suyu ile birlikte servis tabağına serilen ekmeklerin üzerine dökülür. Sonrasında hazırlanmış yoğurt üstüne serilir. Yoğurt üzerine ay şeklinde kesilen soğanlar yerleştirildikten sonra domates ve biber karışımı üstüne serilir. Sumak ve maydanoz isteğe göre kullanılarak servis edilir.

NOT:
Savaşlar, kıtlık yılları gibi sıkıntılı dönemlerde hiç bir şeyi heba etmek istemeyen kadınlarımız, bayat ekmekleri değerlendirmek için her hangi bir sulu yemeği doğranmış bayat ekmek üzerine dökerek ailesine yemek hazırlarmış. Günümüzde kimisi haşlanmış et ve suyu ile, kimisi közde, mangalda kızarttığı et ile tirit çeşitleri geliştirmiştir. Tirit birazda sizin damak zevkiniz ve hayal gücünüze kalmış bir yemektir. Afiyet olsun.

Konya Tirit
Konya usulü Tirit
 
 


Konya evden eve nakliyat hizmeti almak istiyorsanız. Ev eşyası taşıma Firmaları linkini kullanarak, Konyada hizmet veren Konya evden eve taşıma işi yapabilecek firmaları görebilirsiniz.
Sayfamızda şehirler esas alınarak nakliyat firmalarının tanıtımı yapılmıştır. Firma şehir merkezinde mi sizin aradığınız ilçede mi faaliyet gösteriyor, adresine bakarak öğrenebilirsiniz.