Sizinlerden gelen taşıma ilanları

Saçarası

MALZEMESİ:
Tepsiyi Yağlamak İçin:
2 yemek kaşığı tereyağı

Hamuru İçin:2 yumurta
1 yemek kaşığı tereyağı
Yarım bardak su
1 tatlı kaşığı tuz
5 bardak su bardağı un
1 bardak su bardağı un(açma payı)
250 gr tereyağı
250 gr kaymak
1 bardak su bardağı pudra şeker veya 1 ölçü baklava şurubu

YAPILIŞI:
Tepsi yağlanır. Bir kapta yumurta, tereyağı, su, tuz ve alabildiği kadar unla kulak memesi kıvamına gelinceye kadar yoğrularak hamur hazırlanır. Hazırlanan hamurdan yumurta büyüklüğünde bezeler yapılarak tepsiye dizilir üzerine yaş bez örtülerek 30 dakika dinlendirilir.
Dinlendirilmiş hamur çok ince açılır, üzerine eritilmiş yağdan bir kaşık serperek yağ hamur üzerine sürülür. Hamur ikiye katlanır, orta kısmına kaymak koyularak sarılır. Tepsinin dışından başlayarak içe doğru döşenir. Yufkalar bitince kalan yağı kızdırılarak, tepsi içindeki hamur üzerine gezdirilir. Fırında pembeleşinceye kadar pişirilir.
Yüzüne pudra şeker veya önceden hazırlanarak soğutulmuş tatlı şurubunu gezdirilir. Afiyet olsun.

Pişme Süresi: 35 dakika
Fırın Isısı: 200 derece

Konya’ya özgü nefis bir tatlı. Eskiden, hazırlanan tatlı tepsisi sacın üzerine konur, ocağa oturtulurdu. Üzerine ikinci bir saç kapatılır ve o sacın üzerine ocaktan alınan meşe odununun korları döşenirdi. Böylece tatlı tepsisi iki saç arasında pişerdi.

Konya Saçarası
Konya usulü Saçarası
 
 


Konya evden eve nakliyat hizmeti almak istiyorsanız. Ev eşyası taşıma Firmaları linkini kullanarak, Konyada hizmet veren Konya evden eve taşıma işi yapabilecek firmaları görebilirsiniz.
Sayfamızda şehirler esas alınarak nakliyat firmalarının tanıtımı yapılmıştır. Firma şehir merkezinde mi sizin aradığınız ilçede mi faaliyet gösteriyor, adresine bakarak öğrenebilirsiniz.