Sizinlerden gelen taşıma ilanları

Konya yemekleri

 Konya yemek tarihi eskilere dayanır. Oğuz Türkleri ve Selçuklulardan gelen yemek kültürünün izlerine rastlarsınız. Büyük şehirlerde yaşayan aileler, günümüz ekonomik şartlarında baba, anne, çocuk demeden çalışmak zorunda kalıyor. Hele ki aile yapımıza iyice yerleşen çekirdek aile şekli her konuda olduğu gibi yemek kültürümüzün nesillere aktarılmasını yok etmek üzeredir. Yorgun argın işten eve dönen kadın en kısa yoldan yemek servisi yapabilmek için kolay veya hazır yemekleri tercih etmekte, çocukların damak zevki buna göre şekillenmektedir.
 Hala özünü koruyabilen Konya sofrası zenginliğini anlayabilmek kimilerine zor gelebilir. Tavsiyemiz, Konya yakınlarında geçiyorsanız Bir iki saatinizi ayırın ve Konya yemeklerinin tadına bakın.
 Gerçekten Konya sofrası tam bir yemek şölenidir. İnsan, bunca şey nasıl yenir diye düşünür ama yemeklerin sunuluş sırası öyle dengelidir ki birçok yemeği yer, ama mide fesadına uğramazsınız.
 Yemekler yine geleneksel olarak üç bölümde adlandırılır.
 Ev yemekleri
 Davet yemekleri
 Çarşı yemekleri

 Dedim ya Konya’da yemek kültürü başkadır.
 Not: Konya da düğüne denk gelirseniz aman atlamayın, ne işiniz varsa beklesin. Etli düğün pilavının mutlaka tadına bakın. Düğün pilavında "denizaltı" tabir edilen bir işlem var ki; Ben çok severim. Denizaltı nedir? Diyorsanız cevabını düğünde aynı masayı paylaştıklarınıza sorun. Burada bu konuda açıklama yapmayacağım.

konyan yemekleri