Sizinlerden gelen taşıma ilanları

Cihanbeyli ilçesi

 Yaklaşık 4.109 km²’lik yüzölçümü ile Türkiye'nin en büyük ilçesi Cihanbeyli’dir. İç Anadolu Bölgesinin orta kısımlarına düşer. Bağlı olduğu Konya ilinin 100 km kuzeyinde, Tuz Gölünün batısındadır.
 Cihanbeyli yöresinin tek akarsuyu İnsuyu Çayıdır. Tersishan (Tersakan), Süt Gölü, Acı Göl ve Adil Göl, başlıca gölleridir.
 Cihanbeyli tarihi gelişimi, coğrafi ve sosyal yaşantısı yönünden Konya ünitesinin bir parçasıdır.
 Cihanbeyli'nin ilk adı Esbikeşan'dır. Daha sonraları "İnevi" adını almış ve uzun yıllar İnevi adını taşımıştır. Esbikeşan İlçesi ilçelikten bucaklığa, bucaklıktan ilçeliğe çok kez yer değiştirmiştir.
 Böğrüdelik Köyüne Canbegli Aşireti yerleşir. Böğrüdelik 1928 yılında ilçe merkezi olur. Cihanbeyli'de "Mürseli Efendi" Nahiyesi adını alarak bu ilçeye bağlanır. 1929 yılında Böğrüdelik'ten ilçelik kaldırılır, Mürseli Efendi Bucağı ilçe olur. Böğrüdelik'te bulunan. Canbeyli Aşiretinin adına uygun olarak Mürseli Efendi adı Cihanbeyli'ye dönüştürülür.
 Tuz Gölü, Cihanbeyli'nin doğusunda yurdumuzun ikinci, İç Anadolu Bölgesi'nin birinci büyüklükte gölüdür. Tuz Gölü'nün deniz seviyesinden yüksekliği 940 metre, Yüzölçümü 1620 m.2'dir, Uzunluğu 90 km ve Genişliği ise 25 km.dir. Tuz Gölü'nün suyunun içinde tuz oranı çok yüksektir. Suyun en az olduğu zamanlarda binde ikiyüzellidir. Dünyadaki tuzlu göller içerisinde tuz oranı bakımından ikinciliği alır. Kışın biriken sular yazın Buharlaşır, Uçar ve tabandaki kalın tabakası kalır. Bu kalınlık 10 cm'den, 2 metre'ye kadar yer yer değişir.
 Tersakan Gölü, Çevresindeki bataklık ve göletlerle birlikte 5500 hektarlık yer kaplar. Bu gölden sodyum sülfat madeni çıkarılmaktadır. Bu maden: Soda, Sabun, Deri, Boya, Cam ve Deterjan sanayisinde kullanılmaktadır. Ayrıca kimyasal gübre yapımında sodyum ve potasyum madenlerini verir. Göl, Alkim Alkali Kimya Anonim Şirketi tarafından işletilmektedir.
 İlçenin geniş arazisi batısı ve kuzey batısındaki dağlık bölgesi ve göllerinin çokluğu sebebiyle geniş avlaklara sahiptir. Yaban kazı ve yaban ördeği avcılığının en önemli bölgesi cihanbeyli’dir.
 Yaban hayvanların göç yolu üzerinde bulunan İlçemizde belli başlı av hayvanları şunlardır:
 yaban kazı, yaban ördeği (elmabaş,kılkuyruk,yeşil ördek,boz ördek,ala ördek, behri), tavşan, çil keklik, bıldırcın, bağırtlak, çulluk, turna.
 Cihanbeyli göletinin inşası ve yavru sazan balıklarının büyümesi sonrasında ilçede sazan balığı avcılığı da başlamıştır.
 Konya da konuşlu 3 ncü Ana jet Üs Komutanlığı koordinesinde milli ve uluslar arası düzenlenen Anadolu kartalı tatbikatları ve Türk yıldızları eğitim uçuşları ilçemiz hava sahasında gerçekleştirilmektedir.
Konyanın Cihanbeyli ilçesi
Konya Cihanbeyli
 
 


Cihanbeylide evden eve nakliyat hizmeti almak istiyorsanız. Ev eşyası taşıma Firmaları linkini kullanarak, Konyada hizmet veren Cihanbeylide evden eve taşıma işi yapabilecek firmaları görebilirsiniz.
Sayfamızda şehirler esas alınarak nakliyat firmalarının tanıtımı yapılmıştır. Firma şehir merkezinde mi sizin aradığınız ilçede mi faaliyet gösteriyor, adresine bakarak öğrenebilirsiniz.